יום שבת, 26 במרץ 2011

איך למה וכמה?

אז איפה קונים יין? גם בארץ ובגם בחו"ל בראש ובראשונה ביקבים עצמם, טיול ביקב בכל מקום על הגלובוס יחשוף אותכם למיגוון של יינות, חשוב מאד לעשות סקר קודם על היקב עצמו שלא תופתעו כי יש יקבים שדורשים כסף עבור טעימה, יש יקבים שלא פתוחים לקהל בלי תיאום מראש, ביקב עצמו אפשר לטעום בדרך כלל יינות משנתונים קודמים ולפעמים כטוב ליבו ביין של היינן תיזכו לטעום יין עתידי ואף לרכש אותו.
חנויות יין רצוי וכדאי לאמץ לכם את חנות הבית של היין  שם הצוות בדרך כלל יקלע לטעמכם ולכיסכם, גם היינות יאוחסנו שם בצורה נאותה, אני מקווה.
יין בסופר, כן או לא? תלוי איזה סופר, היום כמו שיש לשימחתי הרבה הרבה חנויות יין הרבה סופרים גדולים כמו טיב טעם מייחדים אזור ליין, בדרך כלל הטמפ' שם מבוקרת ואין חשיפה לאור ישיר, במידה ואין אזור שכזה וראיתם יין שבא לכם הרימו את הבקבוק והסתכלו בנוזל האם הוא הרבה מתחת לצוואר הבקבוק תחזירו אותו למקום ביין לבן במידה והצבע שלו צהוב כהה מאד היין מחומצן ויאללה לפח, אל תקנו שש עשרים כי זה זול, בידקו היטב יכול להיות שהיינות שכבו הרבה זמן בחום ובאור, לברוח ומהר.
איפה מאחסנים יין?
גילוי נאות גם אני עד לפני ארבע שנים שמרתי את אוצרותי בארון כלי המיטה שלי,  בחדר פנימי ללא חשיפה לאור, מאז ירדו מחירי מקררי היין פלאיים והיום יש לי שניים:)
אם אתם מטלו שרק קונים יין לשתיה מיידית הניחו את היין במקום חשוך בשכיבה במקום שאין לו מגע עם חום ואור, אם אתם קצת יותר משקיענים לכו על מקרר קטן 16 בקבוקים.
הבאתם יין מחו"ל? שישו ושימחו, לא לפתוח!!!! הניחו את היין במקום חשוך לפחות לחודש שהיין ירגע מהטילטולים והפרשי הלחצים והטמפרטורה.
פתחתם יין ולא גמרתם הבקבוק? רכשו משאבת ואקום עם מספר פקקים כך תוכלו להנות ממנו עוד מספר ימים מבלי שהיין יתקלקל, ולא אדון יוסף הפקק של הבקבוק לא חוזר אליו הוא הולך לפח.
איך שותים? לא בכוסות שסחבתם מהברית של הנכד של זלדה או כוסות מהברית שלכם, רכשו כוסות מתאימות לכל יין ויין ובכך תעצימו את החוויה, לא צריך כוסות בעשרות שקלים יש היום מבחר לא רע בחנויות טובות, תתיעצו
לפעמים יש מבצעים על כוסות רידל ושפיגלאו שווה להשקיע ושווה לבקש מתנה שכזאת.
לכאלה שקצת יותר מבינים השקיעו גם בדקנטר ( מחדרר) טוב, שווה לשים 200 שקל ולא לשפוך את היין לכיור!

מי רוצה כוס יין ולא קיבל?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

הבו לנו יין, יין

כרגיל בכל שנה ובדייקנות של שעון ישראלי, מתקיימת לה בסוף חודש ינואר תערוכת היין סומלייה, בעזרתו האדיבה של סטודיו בן עמי. כל שנה יש חדשים ...