יום שני, 15 באפריל 2013

יין מזרח תיכוני

דווקא היום שמדינת ישראל חוגגת יום הולדת זה הזמן להזכיר שהיה פה שמח הרבה מאד שנים לפני שנולדנו, משהו כמו 2000 שנה לאחור?
כל אזור הים התיכון, מחופי ספרד, דרך איטליה, יוון, טורקיה, דרך עירק, סוריה ולבנון, ירדן, וכלה במדינת ישראל ומצרים וחלק ממרוקו, היה עשיר בגפנים, חלקם למאכל וחלקם לעשית יין, שרובו דרך אגב הלך לצרכי פולחן.
כיום מעט מאד מהמסורת העתיקה הזאת שרד, בערובו בחלק האירופאי של אגן הים התיכון ומיעוטו בארצות כמו טורקיה ולבנון.
אם הברון אדמונד דה רוטשילד לא היה דוחף לנו כמה דונמים טובים של כרמים עם קלונות צרפתיות סביר להניח שגם פה לא היה יין ואכן כמה דורות טובים שתעשיית היין בישראל דישדשה במקום וייצרה מוטציות שעדיף שלא נדבר עליהן.
בטעימה מעניינת בספיישל רזרב הביא לנו אנדריי סוידן כמה אוצרות מאותו אזור יין מדובר, טעמנו שני לבנונים שחיזבאללה היה מת לו ידע על כך, ירדני הולל, ישראלי אציל,שניים מקרמיזן,יוונים שרקדו סירטקי בפה וקפריסאיים שנצלו מהמפולת.

היינות היו משנים של בצירים מצויינים 2008 , 2011, 2005, 2000 , 1997, מגוון של זנים, חלקם לא מוכרים כמו:XYNISTERI, באלדי, MALAGOUZIA.
לא היה יין לא מוצלח, הם היו טעימים ומוצלחים, כל יין קיבל את חתימת יד היינן, מי שלמד באיטליה הביא עימו מסורות איטלקיות, מי ששמר על מסורות עתיקות של אזורו (יוון) הורגש בהחלט ביין, יש כאלה שערבבו מסורת ישנה עם מודרנית ויצרו אסמבלז' מופלא.
השאיפה באמת זה לשמור על אותם מנהגים ומסורות ישנות של עשייה ושימור יין, זה מוסיף בהחלט נדבך נכבד לתעשיית היין וחזרה לשורשים ולמקורות, במקומות כמו יוון וקפריסין בהם בורח הדור הצעיר אל הערים יש כיום עם כל המצב הכלכלי הרע תנועה של חזרה לכפרים, לפתח את השורשים ולהוציא מהם פרנסה.
מסתבר שיין יכול לעשות נפלאות בכל תחום.......
טעמנו:
שאטו מוסר וקסרה מלבנון
צרעה 1997
יין ירדני בסגנון איטלקי
יינות ממנזר קרמיזן שחוץ ממרסלה עושים גם יינות מצויינים
יינות מקפריסין  - LEMESOS,PAREKKLIHIA
יוון - SITHONIA, LARISA

מי שיכול למצוא אותם, לא לפספס, בטוח שיש עוד טובים ובמחירים שפויים!


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

יין בצעד תימני

את יקב A-G או יקב אפק בשמו הנוכחי הכרתי רק דרך הפייסבוק ובסומלייה האחרון יצא לי לטעום את יין הדגל שלו ונדלקתי, יין שבאמת יגרום לכם לצאת בצ...